Éra lákových plen našich babiček a maminek je zpět.

Co vlastně ženy, maminky, vede k upřednostnění moderních látkových plen před těmi jednorázovými? Nejskloňovanějším tématem je ekologie. Počet jednorázově spotřebovaných plen může v nejvytíženějším období dosahovat až k patnácti či dvaceti kusům za den. Když si tento počet vynásobíte dny v měsíci, tak se jedná o stovky plen měsíčně a tisíce spotřebovaných plen ročně. Oproti tomu látkových plen (dle typu) potřebujete průměrně celkem padesát kusů a můžete je samozřejmě používat opakovaně, což je velký nepoměr.

pleny

Na trhu jsou k dostání také ekologické varianty jednorázových plenek. Zde ovšem může být překážkou vyšší pořizovací cena. A tím se dostáváme k asi druhému nejčastějšímu důvodu volby látkových plen – k ceně, tedy celkové úspoře za plenkové období. Celkové výdaje na pořízení látkových plen versus nákup pouze jednorázových plen mohou být až o 60% nižší. Bavíme se tedy o úspoře několika tisíc korun. Pokud látkové pleny budete využívat i u druhého dítěte, tak se náklady na pořízení a péči o tyto pleny stanou bezkonkurenční.

A nevýhody? Jednoznačně časová náročnost. Samotné přebalení (látkové pleny versus jednorázové) trvá jednou tak dlouho, ale stále se jedná pouze o vteřiny. Látkové pleny je nutno nejméně ob den vyprat, pověsit na sušák (případně použít sušičku) a vyžehlit (ne nezbytně), což již nějaký ten čas zabere. Nicméně vše lze při efektivním plánování zvládnout hravě. Další nespornou výhodou moderních látkových plen je, že se opruzeniny na dětském zadečku (ve většině případů) nevyskytují.

baby-19429_1920

A jak to vlastně funguje? Existuje více možností např. přebalování s klasickými látkovými plenami (čtverci), které připevníme pomocí spony a na tuto plenu oblečeme svrchní nepromokavé kalhotky buď na patentky nebo se suchým zipem. Látkové čtverce lze nahradit např. kalhotkovou plenou. Kdo by měl zájem látkové pleny vyzkoušet, může nejdříve objednat pleny z bazaru, aby si udělal představu a vybral, který druh nebo značka plenek mu vyhovuje nejvíce (svrchní kalhotky s látkovými čtverci, systém AIO, kalhotkové pleny, kapsové apod.)

Třeba se i Vy do této alternativy zamilujete.