Přes prázdniny si mají děti hlavně odpočinout, užít si letní dobrodružství, bavit se s kamarády, ale po dvou měsících nic nedělání může být nástup zpátky do školy pro hodně dětí také dost tvrdý. Děti snadno zapomenou na učení a soustředit se pro ně může být opravdu těžké. Určitě na ně, ale nevytahujte přes prázdniny učebnice a nenuťte je počítat příklady nebo psát diktáty a slohovky. Pomoci jim, ale udržovat paměť v pozoru můžete i jinak.

základní učení

Hrajte kreativní hry

Dětem skvěle mohou pomoci hry, ve kterých musejí zapojit mozek a trošku kreativity. Procvičí si hbitost myšlení a zároveň se budou skvěle bavit. Večer na dovolené nebo i doma, když venku prší, si zahrajte nějakou pěknou hru s celou rodinou a nechte výběr klidně na dětech. Vždyť i u obyčejného Člověče, nezlob se musejí děti uvažovat, zda někoho raději vyhodit nebo se s druhou figurkou raději schovají do domečku. A dnešní moderní stolní hry jsou ještě daleko propracovanější. Co třeba Aktivity, Dostihy a sázky nebo klasická Dáma. Všechny hry budou děti bavit, když se vás doma zapojí co nejvíce.

Nechte děti přemýšlet nad běžnými věcmi

Určitě to znáte, jdete s rodinou na nedělní výlet a děti se neustále ptají, když už tam budeme, proč ten kopec je tak vysoko, proč tady je ten posed nebo kdo tady postavil tu strašnou zříceninu hradu. Nechte děti nad zdánlivě banálními otázkami přemýšlet samotné. Klidně ať si podrobné informace vyhledají sami, pokud umějí číst. Kupte jim třeba brožurku o historii místa a nechte je, ať si na otázky odpovědí sami, podle informaci, které najdou. Nechte děti psát vám dopisy z táborů a nedorozumívejte se jen smskami, můžete je také nechat spočítat věci v košíku na nákupu, abyste věděli, kolik budete platit nebo si zahrajte zábavnou hru v lese a nechávejte si vzkazy – ať vás děti vystopují.
malování s dcerkou

Alespoň týden dopředu pak děti pomalu nasměrujte na starý školní režim. Pošlete je dřív spát, nechte je nachystat si věci na druhý den ven, připravit svačinu a pomalu chystejte batoh do školy.