Když se objevily peníze, možná na ně někdo hleděl s nedůvěrou. Protože se vlastně k ničemu než ke směně za zboží nehodily a samy o sobě neměly využití, takže se leckdo bál, aby mu za jeho práci nebo zboží nezůstaly jako černý Petr.
Ale to už je dávno. Dnes už je bereme všichni rádi. Protože dnes už jim věříme. Věříme, že kdo je má, něco chtěného za ně taky dostane. A proto je míváme rádi.
Ale máme je rádi právem? To už nechám na vašem posouzení po přečtení následujících řádků.
kasa a peníze
Peníze mají svoji hodnotu, která se oficiálně nezpochybňuje. Jenže zpochybnitelná je. Protože existuje už dávno známá inflace. A i když se za komunistů v jednom vtipu říkalo, že u nás žádnou inflaci nemáme, jen je všechno pořád dražší a dražší, je pravda, že nás provází po celý život. Zjistěte si jenom, co jste si za stejné množství korun mohli koupit za svého dětství, co za svého dospívání a co nyní, co se dalo za stejnou sumu pořídit před měsícem, co před rokem a co před deseti lety nebo kdykoliv jindy. Samozřejmě, je i zboží, které během doby zlevňuje, ale globálně vzato je pořád dráž a dráž. A musí se to kompenzovat tím, že vyděláváme čím dál větší částky a ve finančních institucích nám (někdy) nabízejí i úroky. Nebo je u půjček naopak chtějí.
cizí mince
Bývá tu devalvace. I tu jsme zažili i my osobně u nás, za posledních let Československa. A Slováci i po jeho rozpadu.
Jsou i měnové reformy, při kterých dochází k takovým změnám, při nichž většina lidí zpravidla o hodnotu nastřádaných peněz přijde. Někdy částečně, jindy docela. U nás ji někteří lidé pamatují z třiapadesátého roku.
Někdy se pak měna zhroutí v podstatě sama. Co třeba takové německé říšské marky po válce, že?
Někdy to sice zkoušejí zachránit denominací, tedy nárazovým škrtnutím několika z mnohých nul na znehodnocených bankovkách, jako se to stalo třeba před lety v Rusku nebo Polsku. Ale to je jen kosmetická úprava znehodnocených peněz.
Je prostě celá řada věcí, které mění oblíbené peníze v něco pochybného. Tak pochybného, že je vlastně trochu s podivem, co všechno jsou pro ně někteří lidé přesto schopni udělat.