Zatímco Kecal z Prodané nevěsty nabízí mladíkovi učiněné terno, tedy dívku s penězi i vlastní střechou nad hlavou, ba dokonce i s polem, dvěma kravami, telátkem, husami, kachnami a almarou, dnes už by se ve většině případů neuživil. Protože už takových dívek v našich řadách zase až tolik není. Peníze tyto sice vesměs nějaké mívají, ale tolik, aby to stačilo na klidný a spokojený rozjezd samostatného života, jich zpravidla není.
peněžní strom
Což není žádnou výtkou mířenou na příslušnice něžného pohlaví. Mužští jsou na tom v tomto ohledu v podstatě velice podobně. A leckdy to není o mnoho lepší ani tehdy, když to mladý muž dá s mladou ženou či slečnou dohromady. Ani ti dva se často na nějaké to vhodné společné bydlení nezmohou. Prostě proto, že byty a domy nejsou žádnou lacinou záležitostí.
Jenže co mají ti dva dělat, když chtějí být spolu a možná touží i vlézt do pověstného chomoutu? Bydlet v nějakém kamrlíku u rodičů, v podnájmu nebo na ulici? To snad ani ne. Jenže jinak už zbývá jenom jediná možnost.
balíček na stole
Hypotéka, čili půjčka na bydlení.
Taková . Stačí si půjčit u někoho, kdo peníze má, a pak mu to postupně vracet z příjmů, jež člověk získá až v průběhu následujícího života.
Není to žádný problém. Totiž… on to leckdy problém je. Protože ne každý peníze má, a pokud je má, nepůjčí je jen tak někomu. Protože to by se pak také mohlo stát, že už by se mu ty jeho penízky nikdy nevrátily zpátky.
Zejména banky jsou v tomto opravdu důsledné. Člověka prověřují, kontrolují, a to nejednou i poměrně nepříjemným způsobem, a nakonec třeba dospějí k názoru, že nejlepší bude žadateli nevyhovět. Protože jistota je jistota.
centy u peněženky
A co takový člověk může dělat potom?
Pak může zvolit alternativu jménem nebankovní společnosti. Tyto totiž vyhoví i mnohým z těch, kdo u bank neuspějí, respektive mohou nabídnout i výhodnější podmínky. A třeba ani hypotéka na družstevní byt u nich nemusí být problémem, taková i jí podobná je nejednou dostupnější, než by si člověk vůbec pomyslel.
Kdo nevěří, ať tam běží, jak praví známá moudrost. A nevěříte-li mi, běžte si to zkusit sami. Kdykoliv si jenom zamanete.