Jak je to s aktuální nabídkou a poptávkou v rámci krejčovství? Krejčovské služby zahrnují i úpravu a opravu oděvů.
 
Služby švadleny v době již takřka historické
 
Před listopadem 1989 byly služby krejčovské velmi využívány. Díky tomu, že zde nebyly obchodní ani rozšířené módní řetězce, bylo intenzivně využíváno služeb švadlen. Naopak sortiment metrového textilu byl poměrně dobře zastoupen. Chodit ke švadleně bylo kdysi zcela běžnou záležitostí a především nejlepším řešením v případě, pokud jste chtěli mít obstojný šatník.
metr a nitě 
Služby krejčovství aneb aktuální situace
 
I když dnes je vše zcela jinak a naopak trh je přesycen dětskou, dámskou i pánskou konfekcí. K dostání je sortiment od nejlevnějšího až po luxusní zboží. A právě mnozí opět vyhledávají služby švadleny. Proč? Důvod je prostý, neboť nechtějí mít doma v šatníku oblečení ze sériové výroby. A zkrátka touží po zcela originálním módním kousku.
 
Co vše je zahrnuto pod krejčovskou službou?
 
·         šití oděvů na zakázku dle vlastní představy či poskytnutého modelu, vzoru,
·         opravy oděvů,
·         úprava oděvní konfekce – zkrácení, zúžení, atd.,
·         možnost „sériové“ výroby v rámci stejného oděvu pro družičky, apod.
·         ušití jednotného oděvu pro sportovní tým apod.
 šití na stroji
Adekvátní služba aneb co vše obnáší a zahrnuje
 
Prvotní záležitostí je konzultace. Navržení modelu striktně musí být odpovídající požadavkům a potřebám, jako je například typ postavy, styl apod. Vše by mělo být detailně promyšleno, aby i daný model byl možný kombinovat s ostatními věcmi v šatníku. Dalším bodem je změření postavy a zjištění veškerých zásadních údajů. A pak už jsou to jen zkoušky. Vše záleží od složitosti a propracovanosti. Někdy postačí jedna zkouška, v případě náročnějšího modelu vyžaduje více zkoušek. Některé krejčovské služby poskytují stálým klientům celoživotní servis, tj. že lze využít služby v rámci drobných změn, nebo využít úpravu v rámci drobnějších defektů, které jsou způsobeny každodenním nošením oděvů apod.
 
Se správně zvoleným a dokonale ušitým modelem lze skrýt rovněž některé případné nedostatky postavy.