Vyzkoušet si cestu do zahraničí bez přátel, rodiny či partnera má mnoho důvodů. Alespoň jednou za život je třeba si toto vyzkoušet. Uvidíte sami!
 odpočinek na kopci
Trávení veškerého času na cestě se svým já
 
Strávení určitého času jen sám se sebou je velmi zdraví prospěšné. Samota má své pozitivní stránky. Jednak si uvědomíte hodnotu svého já. Máte dostatečný čas na přemýšlení. A v rámci cestování jste tak zcela odkázáni sami na sebe. Musíte se spolehnout i jen a pouze na vlastní pomoc.
 
Díky tomu se tak stanete i silnější osobou. Budete na sebe více hrdí. Posunete se dále. Budete si více věřit. Jak se říká, když se chce, tak všechno jde. Při cestování sólo to platí dvojnásob. Jen tak i si dokonale procvičíte jazykové dovednosti. Nebude nikdo, kdo by vám s jazykovou bariérou eventuálně pomohl.
 
Vytvoříte a získáte nová přátelství
 
Při cestování poznáte nové lidi. S některými navážete přátelství, která mohou být pevná a stálá. Mnohdy dokonce až natolik, že se setkáte znovu. Každopádně při cestování v sólo verzi vás to i více tíhne navazovat přátelství. Mnohdy důvodem je, že přeci jen jste na cestách sami a člověk je tvor družný, tudíž vyžaduje a potřebuje společnost. Někdy jste takřka nuceni navázat kontakt s domorodými občany, jestliže potřebujete pomoci či získat informaci nebo radu v rámci vašeho cestování. Tato varianta cestování vás naučí ptát se, říct si o pomoc. Navázat kontakt s neznámou osobou. Pozeptat se na cestu.
 
Maximální požitek a vychutnání si dané destinace
 
Pokud cestujete sami, tak se maximálně koncentrujete na konkrétní lokalitu. Vnímáte více prostředí, veškeré krásy přírody. Při tomto způsobu cestování tak máte automaticky nastavené smyslové vnímání na maximum. Všimnete si každého detailu. I když máte s sebou knižního průvodce, vytištěné trasy z internetu, tak stejně tomu, co a jak intenzivně prožijete, se nevyrovná nic.
 žena na molu
Najednou zjistíte, že každá část lokality má jinou a zkrátka jakousi příznačnou vůni, stejné jídlo však chutná trochu jinak. I místní lidé se od sebe samozřejmě liší. Někdo bude mít i tendenci vám předat zajímavé informace, seznámit vás podrobněji s danou mentalitou populace apod.