Dnešní doba nabízí velmi pestrou paletu všech možných druhů potravin k vyzkoušení. Přesto, anebo možná právě proto, že je dnes dostupné nebývalé množství produktů, které můžeme kupovat a konzumovat, vyvíjejí se v naší společnosti různé typy stravování, nebo řekněme spíše způsoby životního stylu, které bychom třeba vůbec neočekávali a které mohou přinést do našeho života něco nového a zajímavého.

nápis vegan

Pokud jíte všechno, co vám přijde k chuti a neumíte si představit, že byste se v době komfortu a dostupnosti všech potravin, měli něčeho dobrovolně zříkat, zkuste popřemýšlet, zda by nebylo od věci si zkusit některý jiný způsob přijímání potravy spíše ze zvědavosti a proto, abyste zjistili, jak vaše tělo funguje, co mu pomáhá a co mu naopak škodí. Díky tomu se vám nejspíš podaří nalézt potřebný balanc a objevíte produkty, které jste třeba předtím v obchodech ignorovali nebo vám připadaly zbytečné.

Zaměříme-li se na veganství, základní věc, kterou je třeba si před jeho zkoušením uvědomit, je, že se jedná o naprosté vyčlenění všech živočišných produktů z našeho jídelníčku, potažmo i šatníku, koupelny a kompletně celého životního stylu. Začínáme-li však s jídlem, budeme zpočátku jistě šokováni tím, kolik živočišných výrobků vlastně běžně konzumujeme. Jejich důležitost v našem životě naplno pocítíme až tehdy, když se jich zbavíme.

žena drží salát

Není potřeba však po nich smutnit moc dlouho. Sortiment mnoha specializovaných obchodů nebo e-shopů nabízí velikou zásobu různých náhražek, které vám nutričně i chuťově nahradí živočišné suroviny, a o tom, že je nejíte, už po několika týdnech nebudete ani vědět. Vajíčka můžete nahradit černou solí, která je chuťově až k nerozeznání. Maso z jeho nutriční podstaty je vhodné nahradit pomocí luštěnin, které jsou stejně syté, ale mnohem více výživné a zdravé. Mléčné výrobky hravě suplementují různá živočišná mléka, jogurty a obecně výrobky s nulovým obsahem laktózy (krátká bezlaktózová pauza výrazně odlehčí vašim střevům a zjistíte, že i chuť rostlinného mléka je daleko plnější). Nezapomeňte během této změny také nahradit sladidla, která by tuto rutinu narušovala – oblíbený med vystřídá například lucuma, která je i výborným doplňkem stravy, protože obsahuje spoustu vitamínů.