Není to ani tak škodlivá obsese, co se týče zdraví, ale ta pravá škodlivost každé závislosti nachází se v odtržení od reality, kdy se postupně svým myšlením přesouváme jinam než tam, kde skutečně jsme. Něco podobného je, když člověk depresi pije alkohol nebo hodně kouří, protože ten dým v plicích a alkohol v krvi ho zkrátka přenesou na jiné místo v mysli – to že si potáhnu nebo se napiju totiž představuje ten malý okamžik, kdy je všechno, jak má být. A tady začínají trable. Pokud vám slouží internet k zábavě, učení nebo klidně i k práci, je to v pořádku, že na něm trávíte hodně času – zkrátka je to nutnost. Pokud se ale uchylujete k internetu vždy, když máte pocit osamění nebo jste ve stresu a hledáte rozptýlení, je tu potom vůbec nějaká odlišnost od alkoholového opojení?

facebook jako droga

Sociální sítě dělají nás asociálními

Není to ani tak fenomén jako paradox, kdy nás prostředek ke sbližování s druhými, naopak odvane úplně na jiný konec. Neboť často odpojujeme ten virtuální svět od toho reálného = vytváříme si tak dva světy, ve kterých fungujeme, ten reálný, kde to je jakože naostro a potom ten nereálný, smyšlený, kde všichni jsou jen vtipné figurky a nic vlastně není skutečné. Člověk by si řekl, že právě splynutí je to, co vytváří závislost, ale v tom je ten háček. Jakmile je pro vás internet dopravní prostředek do jiného světa, kde se cítíte povzneseni a do kterého utíkáte před drsnou realitou, jde to s vámi z kopce.

ruka v mobilu

Jak poznat, že jdu z toho kopce?


a)      Bez telefonu či počítače nevydržím déle než 2 dny


b)      Pokaždé, když mám volno, jdu na internet nebo sociální sítě


c)       Když jsem v restauraci s přáteli, mám neustále mobil zapnutý a při sobě, občas se na něj kouknu

potíže na internetu


d)      Bojím se, že se něco stane, když nebudu na síti


e)      Mám pocit úzkosti, jakmile nevím, co na mé sociální síti děje


f)       Nevím, co mám dělat s volným časem, kdy nejsem na internetu


g)      Myslím si, že na fotkách na sociální síti vypadám lépe, snažím se je uploadovat a mým cílem je největší počet likes


h)      Preferuji surfování na internetu před mluvením s lidmi


i)        Jsem raději doma u počítače než venku s přáteli