Billy Ray Cyrus zpívá v písni Achy Breaky Heart (Bolavé, zlomené, srdce): ,,Můžeš říct světu, že jsi nikdy nebyla mou. Můžeš spálit moje oblečení a říct svým kamarádkám, jaký jsem hlupák. Můžete se mi smát do telefonu. Můžeš říct svojí mámě, že jsem se odstěhoval a poštvat proti mě svého psa." Co když se ale skutečně setkáme s člověkem, který se nám po rozchodu snaží zničit pověst? Pak se bezstarostná melodie písničky mění v krutou realitu, se kterou si nevíme rady a která nás pomalu dohání k šílenství.

plačící žena

Nereagujte

Někdy je žádná reakce vůbec ta nejlepší reakce. Pokud o Vás ex šíří pomluvy, nedělejte scény. Právě na tyto silné emocionální výbuchy takový člověk čeká. Zachovejte klid a nereagujte ani na pomluvy, ani na urážky či na jiné nevyžádané pokusy o spojení se s Vámi. Právě o to se totiž tento člověk snaží. Chce Vaši pozornost a Vaše emoce.

 

Proč je tento postup dobrý?

Minimálně si jím zachováte dobrou tvář a ostatní Vás nebudou vnímat jako člověka, který neustále řeší minulé vztahy a nedokáže se z nich vykroutit. Žádná reakce Vás ukáže v lepším, vyzrálejším světle. Hned bude jasnější, kdo je tady oběť a kdo emocionální vyděrač a nebude vůbec těžké naklonit si k sobě okolí.

žena sedí

Změňte to

Pokud někomu nechcete věnovat čas, nemusíte. Pokud se snažíte řešit každičký problém, dáváte tímto postojem lidem nad sebou ohromnou moc. Naschvály a pomluvy se budou akorát stupňovat.

 

Zdánlivě nepochopitelné

Někdy se může dokonce stát, že Vás ex kontaktuje v momentě, kdy už žije s někým jiným. Někdy se zkrátka chtějí někteří lidé mstít a sabotovat Váš budoucí život i Vaše potencionální vztahy.

 

Co s tím?

Pokud cítíte, že by toto mohl být Váš příklad, pozor. Takové chování je typické pro lidi, kteří chtějí vlastnit a manipulovat ostatní. Jak ale poznat, že je ex nebezpečná osoba a nechce se prostě jen vrátit zpět?

 

Jak to poznat

è Promluvte si o ex s přáteli. Byli rádi, že jste se konečně rozešli?

è Zavzpomínejte. Cítili jste se ve vztahu často vinni?

è Provázely Váš vztah časté hádky končící násilím či slovní agresí?

è Opakovalo se ve vztahu podvádění nebo byl využíván sex jako zbraň?

 

Pokud jste odpověděli alespoň na jednu otázku ANO, skutečně zvažte, zda neuděláte lépe, když se od takového člověka odpoutáte.