Každý z nás se už určit setkal s tím, že jsme chtěli jen rychle odpovědět na pár zpráv či emailů, ale čas strávený online utekl rychleji, než jsme čekali nebo dokonce chtěli. Pokud se s touto situací setkáváte častěji, než se vám líbí, vyzkoušejte následující kroky, které vám pomohou mít pod kontrolou čas strávený online.

1.      Zmapujte své internetové návyky
Abychom mohli něco ve svém životě změnit, je nutné nejdříve zjistit, jaký je náš současný stav. Zkuste na sobě takový týdenní experiment. Tento experiment spočívá v tom, že po dobu 1 týdnu si budete zapisovat čas strávený na internetu, navštívené webové stránky, okolnosti, za kterých jste stránky navštívili. Často se nám totiž může stát, že brouzdáme po webových stránkách jenom proto, že se zrovna nudíme.

Navíc na závěr týdne budete mít stručný přehled o tom, jak (ne)efektivně využíváte svůj čas strávený online.

2.      Zaměřte se na změnu
Tedy to, co konkrétně chceme změnit (např. omezit čas strávený kontrolováním emailu). Čeho chci ve výsledku dosáhnout? (např. email budu kontrolovat 2x denně – ráno a večer) Jakým způsobem toho chci dosáhnout? (např. přestanu používat internet na určitých místech) Jaké obtíže by se mohly objevit? (např. ve spěchu zapomenu, že chci omezit frekvenci kontrolování emailu).  Jak tuto situaci vyřešit, případně jí předcházet? (např. odinstaluji poštovního klienta)

3.      Najděte to správné místo
Internet do postele nepatří, stejně tak jako k jídelnímu stolu. Stanovte si určitá místa, na kterých budete s internetem pracovat. Oceníte to nejenom vy, ale také vaše rodina. V dnešní době je obtížné nebýt online 24/7, protože dnešní mobilní telefony s neomezenými daty či wifi jsou každodenní pomůckou většiny z nás. A často kvůli těmto technologiím omezujeme čas strávený s rodinou a blízkými.

4.      Vypněte všechna upozornění
Ačkoliv aplikace upozorňující pípnutím na novou příchozí poštu může vypadat jako skvělá vychytávka, která ušetří čas, nesmíme se na věc dívat pouze z jednoho úhlu. Sice nejspíš ušetříme čas, ale každé pípnutí nás odvádí od původní činnosti.

Některé výzkumy ukazují, že trvá celých 20 minut, než se budeme schopni opět soustředit na danou činnost. Proto je vhodnější, si stanovit konkrétní denní dobu, kdy zkontrolujeme email (např. 2x denně – ráno a večer) a nebudeme kontrolovat schránku v průběhu dne. Někteří poštovní klienti nabízejí možnost upravit frekvenci kontroly příchozí pošty (např. kontrolovat každé 2 hodiny, ne každých 15 minut).

5.      Řekněte „ne“ multitaskingu
Multitasking může na první pohled vypadat jako perfektní postup, který ušetří čas. Avšak stejně jako naši pozornost rozptylují různá upozornění, s multitaskingem je to stejně. Pokud děláme více věcí zároveň, musíme distribuovat svou pozornost mezi tyto činnosti. Tudíž se plně nesoustředíme na žádnou z nich a činnost buď může být provedena nekvalitně, nebo nám dokonce může trvat déle.